7. Gün

Anadolu'nun klasik lezzetlerinin yer aldığı bu menüde, İngilizlerden de bir sürpriz var :)
51 oy / 2.78 ortalama
Kaç Kişilik 6 Kişilik
Hazırlama Süresi 75 Dakika
Pişirme Süresi 120 Dakika

Ana öğünden en az 1-2 saat sonra bir tabak karışık meyve salatası, bir kase meyveli yoğurt veya bir avuç ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişlerden veya sağlıklı bir şekilde yapılmış bir porsiyon sütlü veya meyveli tatlılardan birini tüketebilirsiniz.

Her kaşıkta şifa deposu: Kıymalı Tarhana Çorbası

kıymalı tarhana çorbası

Anadolu'nun en şifalı lezzetlerinden biri olan tarhana çorbasını, iftar sofralarınızda ve sahurlarınızda bolca tüketmekte fayda var.

Rivayete göre, Rivayet bu ya, Ramazan ayında dönemin hükümdarı tanınmamak için sivil kıyafetlerini (tebdil-i kıyafet) giyer, yanına baş vezirini alır. Sokaklarda gezmeye, halkının nasıl yaşadığını gözlemlemeye başlar. Ezan vakti yaklaştığında da ''Ezan okunduğu vakit hangi evin kapısının önünde olursak kapılarını çalıp iftar edelim''der. Ezan vakti yaklaşmış, gün yavaş yavaş batmaya başlamıştır. O sırada hükümdar ve baş vezir, yoksul ailelerin yaşadığı bir bölgeden geçmektedir. Tam o sırada ezan okunur, iftar vakti gelir. Önünde oldukları evin kapısını çalarlar. İftar vakti kapı çalındığında dönemin geleneklerindendir, misafir içeriye buyur edilir. Yine öyle yapmış ev sahipleri.

Fakat evde ikram edecek pek bir şey olmadığından evin hanımı bir telaş mutfağa girer. Malzemelerden hızlıca bir çorba yapar ve misafirlerin önüne koyar. Bu sırada konuğunun hükümdar olduğu anlaşılır. Çorbayı beğenerek içen hükümdar; ''Nedir bu çorbanın adı? Pek bir beğendim'' der. Derin bir oh çeken ev sahibesi ''Darhane çorbası'' der. Darda olan, yoksul olan ev anlamına gelen ''Darhane'' zaman içerisinde tarhana adını alır. Tarhana çorbasının ismi de böylece günümüze taşınır.

Darhane'den: Kıymalı Tarhana Çorbası Tarifi

Çıtır Çıtır: Çi Börek

çi börek

Asıl adı Şi börek olan, Eskişehir' e göç eden Kırım Tatarlarına özgü, zaman içinde çibörek veya çiğ börek olarak adlandırılmış bu lezzet, Türk Mutfağı' nın en tanınan yemeklerinden birisi olmuştur.

Bir tane daha: Çi Börek Tarifi

Şeker gibi tatlı: Zeytinyağlı Taze Fasulye

Sağlıklı bir iftar yemeği arayanlar için, tam da mevsimdeyken yapmazsak olmazdı. Herkesin yaptığı ama çok az kişinin hakkını verebildiği, yaz aylarının favori sebzesi fasulye hiç bu kadar lezzetli olmamıştı…

Yaz sebzeleri bir başka: Zeytinyağlı Taze Fasulye Tarifi

Hafif bir tatlı arayanlar için: Çilekli Ahududulu Crumble

çilekli ahududulu crumble

İngilizler enfes turtalarına bakış açısını değiştirip crumble'ı bulmuş. Çileğin kokusu, ahududunun mayhoşluğuyla buluştuğunda ağzınızdan akan sulara engel olamayacaksınız...

Çilekler bitmeden: Çilekli Ahududulu Crumble Tarifi

Afiyet olsun...

Tarifi beğendiniz mi?
Tarifi oylayın, herkes için fikir elde etmiş olursunuz.
Bu tarifi sosyal medyada paylaşın
22-05-2018 12:07:22 Diğer
YORUMLAR
YORUM YAZ