23. Gün

Yaz artık iyice yüzünü göstermeye başladı. Hafif bir iftar yemeği arıyorsanız, bu menü tam size göre…
28 oy / 2.14 ortalama
Kaç Kişilik 6 Kişilik
Hazırlama Süresi 90 Dakika
Pişirme Süresi 80 Dakika

Ramazan'ın son günlerinde yaz sıcakları da artmaya başladı. Susuzluk damaklarımızı kurutuyor. Artık midemiz de o kadar küçüldü ki, iftarda bir çorba ile doyuyoruz. Ama siz yine de bizim menülerimizi yapmak için mutfağa girmeyi, misafirlerinizi şımartırken göğsünüzü kabartmayı ihmal etmeyin.
Hayırlı iftarlar...

Adı kadar: Pamuk Ekmek

pamuk ekmek

Restoranda servis edilen o ekmeklerin nasıl yapıldığını merak edenler konusunda parti kursak oy alırız :) İftar sofranıza yakışacak o ekmeğin tarifi...

Restoran tarzında: Pamuk Ekmek Tarifi

Hatay'ın bağrından: Pastırmalı Ilık Humus

pastırmalı ılık humus

Humus, adını Arapça nohut anlamını taşıyan 'hummus' kelimesinden alır. Tahin, nohut, limon suyu ve zeytinyağının mükemmel buluşmasıyla ortaya çıkan humusu sevmeyen var mıdır? Ortadoğu'nun binlerce yıldır ana besin kaynağı olan nohutun, şüphesiz en lezzetli hallerinden birini sofralarınıza misafir ettik. Zeytinyağlı mezeler listenizde ilk sıralara yerleştireceğiniz bu tarifi hemen deneyin kendinizi ve sevdiklerinizi humusun damaklardan silinmeyen tadı ile şımartın...

Damakta iz bırakan: Pastırmalı Ilık Humus Tarifi

Fransız lezzet klasiklerinden: Ratatouille

ratatouille

Fransızların sağlıklı ve lezzetli vejeteryan bu yemek, 18. yüzyılda kazan yemeklerine verilmiş bir isimdir. Genellikle yoksul köylülerin yemeği sayılan Ratatuy, sebze artıkları bir araya getirilerek domates sos ile fırında tamamlanan bir yemektir.

Çoğumuzun bildiği ve severek izlediğimiz animasyon filmine de adını veren ''Sebze Fırın'' tarifimizin, yani Ratatouille'in kahramanı Rammy adındaki farenin tek hayali, bir gün ünlü bir fransız aşçısı olmaktır. Bunun için herşeyi göze alan Rammy, kendini Paris'in ünlü bir restoranında bulur. Bir mutfakta istenmeyecek şeylerin başına gelmesine rağmen pes etmez ve yaptığı birbirinden leziz yemeklerle kendini kabul ettirir.

Sosuyla tam banmalık: Ratatouille Tarifi

Buz gibi bir lezzet: Diyabetik Mozaik Pasta

diyabetik mozaik pasta

Diyabet hastalığına sahip olan kişilerin öncelikle dikkat etmesi gereken şey yiyecekleri doğru ölçüde tüketmek. Öğün atlamadan ve hassas ölçüler kullanarak yapılan bir diyet programı diyabet hastaları için her zaman yol gösterici olmuştur. Eğer bu aşamada dikkat edilmezse bu hastalık ilerleyebilir. Diyabetin halk diliyle adı şeker hastalığıdır. Ve şeker hastalarınında tatlı yemeye hakkı vardır. Diyabet hastalarının gönül rahatlığıyla tüketebileceği lezzetli bir tatlı tarifimiz var. Metabolizmayı yormayan tamamen doğal besin kaynaklarıyla hazırlanmış bu tarifi mutlaka diyabet hastalarına tattırmalısınız.

Gönül rahatlığıyla: Diyabetik Mozaik Pasta Tarifi

Afiyet olsun…

Tarifi beğendiniz mi?
Tarifi oylayın, herkes için fikir elde etmiş olursunuz.
Bu tarifi sosyal medyada paylaşın
07-06-2018 12:22:54 Diğer
YORUMLAR
YORUM YAZ